Biojäätmete väljasorteerimine olmejäätmetest on väga oluline.

Biojäätmetega segunenud olmejäätmed rikuvad ära ka sellised jäätmed, mida muidu saaks ringlusesse suunata ning kompostimisega saab tekkiva prügi kogust vähendada isegi poole võrra ning kompostimise lõpptulemusena tekib biolagunevatest jäätmetest muld, mida saab kasutada oma kinnistu haljastuses.

Biojäätmete üleandmise kohustusest jäätmevedajale vabastatakse ainult need isikud, kes oma kodus aia- ja toidujäätmeid komposteerivad, nemad eraldi biojäätmete konteinerit muretsema ei pea.

Kinnituse kompostimisest saab esitada jäätmevaldajate registri iseteeninduskeskkonna kaudu kinnistu omanik või isik, kes on jäätmevaldajate registris jäätmevaldajaks registreeritud. EVALD keskkond

Haapsalu linnavalitsus annab nõusoleku 30 päeva jooksul.

Taotlust saab esitada kinnistu omanik.

Logi sisse ID-kaardiga, vali:

  • Minu jäätmetekkekohad
  • kompostimine
  • vali kinnistu, kus kompostid
  • taotle kompostimist
  • vali fail (kompostrist pildi lisamine on kohustuslik) 
  • kinnitused (tee linnukesed)
  • ESITA kinnitus.

Kui arvuti kasutamise võimalus puudub, saab kinnituse kompostimisest esitada linnavalitsuses kohapeal või täita Haapsalu linna kodulehel olev blankett ja digitaalselt allkirjastatult saata hlv@haapsalulv.ee (koos fotoga kompostrist).

Lisaküsimuste korral pöörduda palun:

Aia- ja haljastusjäätmeid võib edasi kompostida lahtiselt aunas või vastavalt hinnakirjale anda üle jäätmevedajale.

Jäätmevaldaja peab tagama, jäätmemahutis olevad jäätmed vastavad selle mahutiga kogutavale jäätmeliigile, et tavaprügi konteinerisse ei satuks biojäätmed. Kui see on visuaalselt tuvastatav, siis on jäätmevedajal õigus konteiner jätta tühjendamata, tehes mittesobivast jäätmest foto ning teavitada probleemist, samuti rakendada konteineri tühjendamisel 1.0-kordset teenustasu.

Jäätmevaldaja peab teavitama, kas ta annab biojäätmed jäätmevedajale või komposteerib. Kui jäätmevaldaja pole hiljemalt 31.12.2023 esitanud taotlust biojäätmete kompostimisest jäätmevaldajate registris, arvatakse ta automaatselt biojäätmete üleandjaks. Sellisel juhul toimub biojäätmete vedu vastavalt veograafikule ning Haapsalu linna jäätmehoolduseeskirjas tühjendamise sagedusele ja mahuti suurusele kehtestatud nõuete alusel. Teenuse osutamise eest esitab jäätmevedaja jäätmevaldajale arve vastavalt hinnakirjale.

Biolagunevate jäätmete äravedu korraldab Eesti Keskkonnateenused AS. Teenuse tingimused ja hinnakiri

Biojäätmete nõuetekohane kogumine ja kompostimine lähtuvalt Haapsalu linna jäätmehoolduseeskirjale:

  • biolagunevad jäätmed tuleb kompostida oma kinnistu piires;
  • biojäätmed tuleb paigutada biojäätmete konteinerisse lahtiselt, pakitult paberist kotti või täielikult biolagunevasse kotti (konteineritele ei ole piktogrammid kohustuslikud, kuid failid on vabakasutuses ning leitavad liigiti kogumise veebilehelt)
  • kompostitava materjali peab paigutama, ladustama ja käitlema tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning nii, et see ei põhjustaks kahjurite ja haisu levikut (palju kasulikku infot kompostimise kohta leiate Kompostiljon lehelt)
  • köögi- ja sööklajäätmeid võib kohapeal kompostida ainult kinnises kahjurite ja lindude eest kaitstud kompostris;
  • Biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid võib kompostida lahtiselt aunas;
  • kompostianum või komposter peab paiknema vähemalt 1,5 meetri kaugusel naaberkinnistust, kui naabrid ei lepi kokku teisiti ja vähemalt 10 meetri kaugusel kaevust;
  • Biolagunevate jäätmete kogumismahutisse võib panna tahkeid biolagunevaid köögi- ja sööklajäätmeid ning biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid;
  • heitvee kogumis- ja settekaevu setteid ning käimlajäätmeid ei tohi kasutada komposti valmistamiseks ega laotada territooriumile.