Haapsalu linnas on hakanud vaikselt levima hispaania teetigu ja mustpeanälkjas. Soe talv ja vihmane kevad on olnud teetigudele väga soodne, mis on tekitab palju peavalu nii koduhoovides kui parkides.
Nälkja võõrliikide levikut tuleb takistada kohe, kui piirkonnas on avastatud esimesed leiud. See aitab ära hoida nende arvukuse plahvatuslikku suurenemist.
Selleks, et nad ei satuks aeda, tasub tegutseda ennetavalt. Spetsiaalsed nälkjakorjamise aktsioonid on tõhusad, kui neid planeeritakse koostöös naabritega ja neid tehakse niiske ilmaga järjepidevalt kogu hooaja jooksul.
Hispaania teetigu ja mustpeanälkjas toituvad peamiselt aiasaadustest ja põllumajanduskultuuridest. Enamasti toome nad oma aedadesse potimulla või taime ümber oleva mullapalliga, kus võivad peituda nii täiskasvanud isendid kui ka munad. Piisab ainult kahest isendist või munakogumist, et liik saaks aias paljunema hakata.
Mida teha, et vältida võõrliikide aeda sattumist?
- Ära too aeda lilli-põõsaid piirkondadest, kus elavad nälkjate võõrliigid.
- Kui ostad istikuid ja kahtlustad, et seal võib olla hispaania teeteo mune, pane istik karantiini viieks nädalaks: seo mullapalli ümber kilekott, kinnitades selle tihedalt ümber istiku varre ja kontrolli aeg-ajalt, kas kilekoti sees on munadest koorunud nälkjaid. Hoia istikut sobivas kohas (valgus, temperatuur) ja kasta.
- Võid ostetud istikute mullapallid läbi vaadata ja leitud (võimalikud) munad hävitada.
- Kui piirkonnas on teada hispaania teetigude levik, võib abi olla nn teoaedadest – siledad plekist piirded, millest teod ei jõua hästi üles ronida. Hispaania teetigude ronimisvõime on siiski üpris hea.
Mida teha, kui võõrliigid on juba aeda jõudnud?
- Korja pidevalt ära täiskasvanud nälkjaid, sest iga isend võib muneda väga suure hulga mune.
- Löö leitud nälkjad kas labidaga pooleks või korja anumasse ja kalla peale keev vesi. Hukatud isendid võid matta labidasügavusele mulla alla, kus kindlasti ei ole munade arenguks sobilikud tingimused ja nälkjad välja roomata ei jaksa.
- Raputada kaitstavate taimede ümber tuhka, superfosfaati või lupja, mis kuivatavad kahjuri talla oleva lima, mille abil nälkjas liigub.
- Nälkjate kokkumeelitamiseks sobivad ka peaaegu tühjaks söödud arbuusikoored ja õlleanumad, kust neid on lihtsam kokku koguda.
- Suhtle kindlasti naabritega, et ka nemad korjaksid oma aedadest nälkjad kokku, muidu on neist võimatu vabaneda.
- Kindlasti ei tohi elusaid nälkjaid viia mujale (metsaserva, niidule, parki), kuna nii hoopis levitad neid ja varem või hiljem levivad nad sinu aeda tagasi.
- Aiajäätmeid (nt riisutud lehed, lõigatud taimevarred ja -lehed, vana multš) ei tohi viia metsaserva, niidule, parki, võsa vahele või jäätmaale, sest selle kraamiga võivad kaasas olla ka nälkjad või nende munad. Sellistes kohtades saavad nad segamatult elada ja paljuneda, sest keegi seal neid ei korja. Lisaks levivad nad sealt varem või hiljem aedadesse. Aiajäätmed tuleb kompostida oma aias või hinnakirja järgi anda üle jäätmevedajale.
- Hoolda oma aeda – hoia muru madal (niida ka põõsaaluseid), mullapind kobestatud. Pidevalt kontrolli võimalikke nälkjate ja munade peitumiskohti (suuremate lillepuhmaste ja põõsaste alused, terrassialused, igasugused servaalused), korrasta neid (kaeva ringi, niida). Hävita kindlasti ka munad (kalla üle keeva veega).
- Võimalusel soodusta aias võõrnälkjate looduslikke vaenlasi, kes söövad nälkjamune ja ka roomavaid isendeid – kohalikud nälkjaliigid, suuremad mardikad, linnud, siilid. Eriti maitsevad nälkjad muskuspartidele.
- Teomürgid ei ole võõrnälkjate tõrjumisel kuigivõrd mõjusad ja nende kasutamine võib hävitada hoopis kohalikke kasulikke liike. Lisaks mürgitad seeläbi nendest toituvaid linde-loomi (nt siilid) ja mürk võib jõuda ka koduloomadeni (kassid-koerad).
- Tigude nn laiaks litsumine või kääridega purustamine ei pruugi olla kõige tõhusam, sest teos sees olevad 400 muna on väga elujõulised ka pärast teo surma.
- Hävitatud teod ja nende munad võib kaevata maa sisse või viia kompostihunnikusse.
Hispaania teetigusid saab ka hilissügisel veel edukalt tõrjuda. Selleks tuleb aiapidajal kõik aia niisked ja varjulised kohad üle vaadata, võõrliigi munad ja viimased aktiivsed teod kokku korjata ning hävitada. Võõrliigi talvituskohad nagu kompostihunnikud tasub enne talvekülma läbi kaevata. Uuel aastal on tõrje on kõige tõhusam, kui sellega alustada juba kevadiste aiatööde ajal. Hispaania teeteod muutuvad kevadel aktiivseks üsna varakult, kui õhutemperatuur on 5 kraadi. Võõrtigusid kevadel regulaarselt korjates on võimalik nende paljunemist ja suvist plahvatuslikku levikut ära hoida. Kevadel võõrliiki oma aias kohates on soovitus sama – isendid ja nende munad kokku korjata ja keeva veega hävitada. Kesksuvel ja eriti pärast vihmast aega on nälkjaid leiukohtades palju. Seega, kui tõrjega alustada alles suvel, on tema aiast eemale hoidmine vaevaline.
Ole kindel, et hävitad võõrliiki. Tee määramistunnused selgeks ja hoia kodumaiseid liike!




Keskkonnaamet kogub teavet võõrnälkjate leviku kohta Eestis. Selleks, et olla kindel, kas tegemist on võõrliigiga, palun vaadata määramistunnuseid ja võimalusel lisada ka foto. Keskkonnaamet kodulehel on olemas spetsiaalne teokaart ja teavitamise vorm Hispaania teeteo ja mustpeanälkja leviku kaardistamine. Картографирование распространения испанского и черноголового слизней. Mapping the spread of the Spanish slug and krynickillus melanocephalus
Allikas: keskkonnaamet