Haapsalu Linnavalitsus avaldab teate geoloogilise uuringu loa menetluse algatamisest (MaaPS § 30 lg 4).
Keskkonnaamet teatab, et AS Tariston (registrikood: 10887843) (aadress Toompuiestee 35, Põhja-Tallinna linnaosa, Tallinn, Harju maakond, 10149) 13.08.2024 esitatud Valgevälja uuringuruumi geoloogilise uuringu loa taotlus (registreeritud keskkonnaotsuste infosüsteemis KOTKAS menetluse M-129394 juurde) on menetlusse võetud.
Ettevõte Tariston AS Grupp AS taotleb geoloogilise uuringu luba Valgevälja uuringuruumis liiva geoloogiliseks uuringuks. Taotletav uuringuruum, pindalaga 9,76 ha, asub Valgevälja külas, Haapsalu linna haldusalas, Lääne maakonnas. Uuringuruum paikneb riigiomandis oleval katastriüksusel Haapsalu metskond 6 (katastritunnus 67401:002:1574). Maaomanik on Kliimaministeerium ja volitatud asutus Riigimetsa Majandamise Keskus.
Taotletava Valgevälja uuringuruum on valitud, et uurida vana korrastamata Valgevälja karjääri lamamis ja selle ümbruses paiknevat potentsiaalset maavaravaru. Taotluse seletuskirja kohaselt võiks taotletava uuringuruumi lähedus suurematele ehitusobjektidele pakkuda neile olulisi materjale vähendades samas ka materjalide transpordist tulenevat CO2 jalajälge. Kui geoloogilise uuringu tulemusel kinnitatakse alal maavara aktiivne tarbevaru, soovib Tariston AS kindlasti alale taotleda ka maavara kaevandamise keskkonnakaitseluba.
Geoloogilise uuringuga viiakse läbi välitööd, mille andmed analüüsitakse kameraaltöödega. Sellele eelnevad ettevalmistustööd, mille käigus planeeritakse täpsemalt välitööde läbiviimine. Välitöödel rajatakse varasemalt planeeritud uuringupunktid. Nendele määratakse maavara lasumistingimused, hüdrogeoloogiline situatsioon ning võetakse proovid materjali kvaliteedi määramiseks. Geoloogilise uuringuruumi ala koos rajatud uuringupunkti suudmetega mõõdistatakse. Selle põhjal koostatakse uuringuruum topograafiline plaan. Kameraaltööde käigus koostatakse uuringu aruanne, mille põhjal võetakse maavara varu arvele keskkonnaregistris.
Geoloogilise uuringu käigus rajatakse uuringupunktid kas puurmasinaga puuraukude (tigupuurimine) või ekskavaatoriga šurfide rajamise teel. Kõik uuringupunktid kirjeldatakse ning nendes määratakse nii katendi kui ka kasuliku kihi paksus. Seda tehakse vastavalt kas lamami sügavusele või uuringu sügavusele, milleks on kuni 10 m maapinnast. Kogu kasuliku kihi ulatuses võetakse proovid litoloogiliste erimite kaupa laboratoorseteks katsetamiseks. Nii puuraukudes kui ka šurfides vee ilmumisel mõõdetakse veetase. Rajatavate uuringupunktide vahekaugused on kuni 200 m, mis planeeritakse rajada ühtlase võrguna. Alale planeeritakse rajada kuni 20 uuringupunkti, millest osa on tähistatud graafilisel taotluse lisal 1 ning ülejäänud rajatakse šurfidena vastavalt vajadusele.
Valgevälja uuringuruumi geoloogilise uuringu tööde teostajaks on märgitud Tariston AS, töödega alustatakse pärast uuringuloa saamist ning lõpetatakse uuringuloa kehtivuse aja jooksul. Luba taotletakse kehtivusajaga 3 aastat.
Geoloogilise uuringu loa taotluse ja muude asjassepuutuvate dokumentidega on võimalik tutvuda tööpäeviti lähimas Keskkonnaameti kontoris (+372 662 5999, info@keskkonnaamet.ee).
Taotlus on digitaalselt kättesaadav KOTKAS süsteemis, valides alajaotuse keskkonnakaitseload-> taotluste ja menetluste register-> menetluse number M-129394.
Kuni geoloogilise uuringu loa andmise või andmisest keeldumise otsuse tegemiseni on igaühel õigus esitada Keskkonnaametile põhjendatud ettepanekuid ja vastuväiteid. Ettepanekuid ja vastuväiteid võib esitada suuliselt või kirjalikult e-posti aadressile info@keskkonnaamet.ee või postiaadressile Roheline 64, 80010 Pärnu.
Geoloogilise uuringu loa eelnõu valmimisest teavitab Keskkonnaamet täiendavalt ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded.